Osoby jąkające się
Jąkanie jest zaburzeniem mowy, charakteryzującym się częstymi powtórzeniami albo przedłużeniami głosek, sylab lub całych słów, połączonymi z pauzami i „blokowaniem się” przed wypowiedzeniem problematycznego słowa. Jąkanie nie jest wrodzone – nabywa się je w 3-6 roku życia, a więc w fazie rozwoju mowy. Predyspozycje do jąkania mogą być różne – od przypadków jąkania w rodzinie przez traumatyczne przeżycia, do opóźnionego rozwoju mowy i wielu innych czynników. Jąkanie jest procesem dynamicznym – jego objawy i natężenie zmieniają się w czasie, ale z jąkania się nie wyrasta – nawet jeśli osoba jąkająca się nauczyła się ukrywać to podczas mówienia, najczęściej nadal zmaga się z dyskomfortem wypowiedzi. Jąkanie można jednak wyleczyć specjalistyczną terapią mowy.
Osoby jąkające się mają świadomość doświadczania trudności w wypowiadaniu się i probują „maskować” jąkanie już na etapie planowania wypowiedzi. Na przykład starają się powiedzieć coś innymi słowami, ograniczają liczbę używanych słów, zmieniają szyk zdania, raptownie zwalniają i przyspieszają tempo mówienia, przerywają wpół słowa, udają, że zapomniały, co chciały powiedzieć, czy wtrącają do wypowiedzi zbędne dźwięki i słowa. Ten odczuwany dyskomfort i silne koncentrowanie się na płynności mówienia sprawiają, że osoby jąkające się mogą doświadczać tzw. stresu komunikacyjnego – dużej presji dokończenia wypowiedzi w „zwyczajowym” czasie, co dodatkowo może u nich nasilać zaburzenia płynności mówienia.
Jąkaniu się mogą towarzyszyć zaburzenia napięcia mięśni narządu mowy czy zaburzenia oddechowe. Czasem osoby jąkające się zakrywają usta i unikają kontaktu wzrokowego, wstydząc się jąkania. Mogą pojawić się u nich ruchy mięśni twarzy, szyi, tułowia czy kończyn, będące wyuczoną reakcją, mającą pomóc pokonać napięcie związane z niepłynnością mowy. U osób jąkających się może pojawiać się poczucie frustracji, wynikające z tego, że nie są w stanie wypowiedzieć wszystkiego, co by chciały. Często jąkanie wpływa tak mocno na komunikację, że osoby takie nie są w stanie wykonywać zawodów opartych na bezpośrednim, werbalnym kontakcie z klientem. Jąkanie może być utrwalone przez negatywne postawy osób z otoczenia, na przykład ciągłe wytykanie i poprawianie niepłynności mowy, dlatego ważne jest wspierające podejście, odciążające i normalizujące sytuację komunikacyjną. Jąkanie ze względu na ograniczenia w życiu społecznym i zawodowym, jakie ze sobą niesie, jest uznawane jest za niepełnosprawność.
Miejsce lub wydarzenie przyjazne osobom jąkającym się
Piktogram oznacza miejsca i wydarzenia pozwalające osobom jąkającym się poczuć się swobodnie.
Problemem osób jąkających się oraz z innymi zaburzeniami mowy jest komunikacja, dlatego w miejscu dla nich przyjaznym muszą być dostępne także pozawerbalne metody komunikacji. To chociażby możliwość skontaktowania się za pośrednictwem e-maila, internetowych komunikatorów i formularzy na stronie czy wiadomości esemes. Ważne jest wyraźne oznakowanie miejsca na przykład piktogramami, aby osoba jąkająca się nie musiała niepotrzebnie się stresować, pytając o wskazówki. W miejscach i na wydarzeniach przyjaznych osobom jąkającym się personel i inne osoby uczestniczące znają specyfikę jąkania się i wspierają w komunikacji.
Spot filmowy
Obejrzyj film o niepełnosprawności!
Corem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam eu turpis molestie, dictum est a, mattis tellus. Sed dignissim, metus nec fringilla accumsan, risus sem sollicitudin lacus, ut interdum tellus elit sed risus. Maecenas eget condimentum velit, sit amet feugiat lectus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Praesent auctor purus luctus enim egestas, ac scelerisque ante pulvinar. Donec ut rhoncus ex. Suspendisse ac rhoncus nisl, eu tempor urna. Curabitur vel bibendum lorem. Morbi convallis convallis diam sit amet lacinia.
To możesz robić:
Rozmawiając z osobą jąkającą się, traktuj ją normalnie, nie zwracaj uwagi na niepłynności mowy.
Daj potrzebny czas – jeśli osoba jąkająca się nie wyczuje zniecierpliwienia z twojej strony, być może będzie to dla niej mniej stresującą sytuacją.
Tego unikaj:
Nie unikaj rozmowy z osobą, która się jąka. Czasem podjęcie rozmowy jest dużym wyzwaniem dla osób jąkających się, więc jeśli się na to zdobędzie, a ty będziesz jej od razu wchodzić w słowo, może być to dla niej frustrujące.
Nie odwracaj wzroku, kiedy osoba zaczyna się jąkać – to, że nie patrzysz, nie sprawi, że osoba jąkająca się będzie się mniej denerwowała. Wprost przeciwnie – tak upewnisz ją, że jej jąkanie zostało zauważone i ci przeszkadza.
Nie przerywaj osobie jąkającej się, nie ponaglaj, nie zachęcaj do uspokojenia się ani nie próbuj kończyć za nią wyrazów czy zdań. To będzie powodem jeszcze większego stresu, który może nasilić jąkanie.
STOWARZYSZENIE WYLECZONYCH Z JĄKANIA
- jakanie.net
- 67 283 33 66
- info@jakanie.net
- ul. Parkowa 3, 64-820 Szamocin