Osoby poruszające się na wózku
Osoby poruszające się na wózku
Osoby poruszające się na wózku nie stanowią jednolitej grupy – mogą to być osoby doświadczające chorób wrodzonych, nabytych, czy urazów. Wśród licznych przyczyn można wyróżnić między innymi choroby neurologiczne, choroby mięśni, stawów, dysfunkcje czy urazy kręgosłupa albo nóg.
Często osoby z niepełnosprawnością ruchową utożsamiamy z osobami poruszającymi się na wózku, tymczasem są to dwie różne kondycje: można mieć niepełnosprawność ruchową, ale nie poruszać się na wózku, ale z użyciem kuli, laski lub balkonika, albo samodzielnie. Można też poruszać się na wózku, a nie mieć niepełnosprawności ruchowej, tylko szczególną potrzebę, wynikającą z chwilowego stanu – na przykład złamaną nogę. Z wózka mogą korzystać też na przykład osoby starsze, mające trudności w poruszaniu się na dłuższych dystansach czy nierównym podłożu.
Rodzaj używanego wózka zależy od potrzeb i możliwości danej osoby. Dzielimy je na kilka typów, w zależności od sposobu sterowania i napędzania – siłą mięśni osoby poruszającej się na wózku, dodatkowej osoby, albo silnikiem. Osoby o sprawnych kończynach górnych, które są w stanie same wprawiać koła w ruch, mogą używać wózka aktywnego. To wózki stosunkowo lekkie, zwrotne, dopasowane do użytkownika, jego potrzeb i budowy fizycznej, dzięki czemu pozwalają użytkownikowi wykonywać samodzielnie wiele czynności. Wózki ortopedyczne są używane przede wszystkim osoby, które poruszają się na wózku tymczasowo. Takie wózki są cięższe i mniej zwrotne, dlatego trudniej poruszać się na nich samemu, choć nie jest to niemożliwe. Wyposażone są w rączki do pchania, ułatwiające manewrowanie wózkiem przez dodatkową osobę prowadzącą. Wózki elektryczne są wyposażone w silnik i joystick, umożliwiający sterowanie przez osoby, które nie są w stanie napędzać wózka siłą własnych mięśni. Wózki te są masywne, szerokie i ciężkie – w zależności od modelu, wraz z baterią mogą ważyć nawet 150 kg.
Najczęstszy problem, z którym spotykają się osoby poruszające się na wózku to brak dostępności architektonicznej.
W przestrzeni dostępnej dla osób poruszających się na wózku musi być pole manewrowe, czyli pusta, pozioma, równa przestrzeń o takich rozmiarach, by swobodnie mogła się obrócić o 180 stopni zarówno osoba, która porusza się na wózku samodzielnie, jak i osoba na nim prowadzona. Minimalny rozmiar pola manewrowego to 150×150 cm.
W przestrzeni dostępnej dla osób poruszających się na wózku nie ma progów i stopni. Jeśli są schody o niewielkiej ilości stopni, musi być dostępny też podjazd. Maksymalna długość podjazdu to 9 m, a jego maksymalne nachylenie to w większości przypadków 8%. W budynku o kilku kondygnacjach konieczna jest winda. Drzwi do windy i pomieszczeń użytkowych powinny mieć szerokość minimum 90 cm. Wszystkie urządzenia powinny być wysokością dostosowane do osoby siedzącej na wózku, a więc poręcze powinny znajdować się na wysokości 75 cm i 90 cm; lady, blaty i pulpity być regulowane lub znajdować się na wysokości 90 cm. Przyciski i włączniki muszą znajdować się na wysokości 90 – 120 cm, a gniazdka wtyczkowe – 40 – 120 cm. Dostępna toaleta i miejsca parkingowe dla osób poruszających się na wózku powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie głównych, dostępnych wejść do budynku.
Dostępność dla osób poruszających się na wózku.
Piktogram umieszczany jest w miejscach przystosowanych dla osób poruszających się na wózku.
Wejście do windy powinno mieć minimum 90 cm szerokości, a jej powierzchnia – minimum 90 x 120 cm. Najwyżej położone przyciski powinny znajdować się na wysokości 140 cm, w przeciwnym razie winda powinna być obsługiwana przez personel.
Winda dostosowana do osób poruszających się na wózku.
Piktogram oznacza windę dostosowaną do potrzeb osób poruszających się na wózku.
Jego minimalna szerokość to 120 cm. Jeżeli jest dłuższy niż 9 m, trzeba go podzielić podestami na krótsze odcinki. Musi być wykonany z materiałów antypoślizgowych, a wzdłuż niego – na wysokości 75 i 90 cm – powinny być zamontowane poręcze, umożliwiające bezpieczne korzystanie z podjazdu osobom samodzielnie poruszającym się na wózku.
Podjazd dla osób poruszających się na wózku.
Piktogram pokazuje, że oprócz schodów znajduje się także podjazd.
W takiej toalecie pole manewrowe powinno mieć minimum 150 x 150 cm, a podłogi należy wykonać z materiałów antypoślizgowych, które nawet po zmoczeniu nie powodują niebezpieczeństwa. Drzwi muszą mieć szerokość minimum 90 cm, a ich otwieranie nie może wymagać użycia dużej siły. Dostęp do muszli ustępowej musi być zapewniony od przodu, od boku i po przekątnej. Obok muszli ustępowej i umywalki powinny być zamontowane zamontowane poręcze, a ich górna krawędź nie może znajdować się powyżej 85 cm. Spłuczka i kran powinny uruchamiać się automatycznie lub ręcznie – dźwignią z przedłużonym uchwytem lub przyciskiem, a nie z użyciem stopy. Przycisk spłuczki musi znajdować się na wysokości 80 – 110 cm, podajnik papieru toaletowego – 60 – 70 cm, a umywalka – 60 – 85 cm. Dozownik mydła, suszarka do rąk lub ręczniki powinny być zamocowane blisko umywalki, na wysokości 80 – 110 cm, a lustro – nie wyżej niż 100 cm od poziomu podłogi. Przycisk alarmowy lub linka alarmowa muszą znajdować się na wysokości maksymalnie 40 cm, a włączenie alarmu nie powinno wymagać użycia dużej siły. Włączniki światła należy zamontować blisko drzwi, na wysokości 80 – 110 cm.
Toaleta dostępna dla osób poruszających się na wózku.
Piktogram umieszczany jako oznaczenie toalety przystosowanej dla osób poruszających się na wózku
Komfortka powinna znajdować się nie dalej niż 20 metrów od wejścia do budynku. Jej minimalna powierzchnia to 12 m kwadratowych, a pole manewrowe wynosi przynajmniej 150 x 150 cm. W komfortce musi się znaleźć leżanka lub przewijak, na którym zmieści się osoba dorosła. Umywalka powinna znajdować się na wysokości 60 – 85 cm od posadzki, kran powinien uruchamiać się automatycznie, dźwignią z przedłużonym uchwytem lub przyciskiem. Dozownik mydła, suszarka do rąk lub ręczniki muszą znajdować się blisko umywalki, na wysokości 80 – 110 cm. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 20 stopni C.
Komfortka dostępna dla osób poruszających się na wózkach.
Piktogram wskazuje na pomieszczenie przeznaczone do przewijania, dostosowane także do osób dorosłych poruszających się na wózkach.
Dojście z miejsca postojowego do chodnika powinno być utwardzone, z gładką i antypoślizgową nawierzchnią, pozbawione różnic wysokości i uskoków. Parkometry powinny być zlokalizowane jak najbliżej dostępnego miejsca postojowego, a ich przyciski muszą być na wysokości 80 – 100 cm. Ze wszystkich urządzeń kontrolnych i barierek dostępu powinno się móc skorzystać bez wysiadania z samochodu. Minimalna ilość miejsc parkingowych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami zależy od ilości wszystkich miejsc parkingowych – na parkingach, które mają do 15 stanowisk postojowych należy zapewnić 1 miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, dla parkingów posiadających 16 – 40 miejsc wymóg to 2 stanowiska, dla 41 – 100 miejsc parkingowych – 3 stanowiska. Na parkingach powyżej 100 miejsc, miejsca dla osób z niepełnosprawnościami powinny stanowić 4% wszystkich stanowisk postojowych. Miejsca parkingowe prostopadłe i ukośne muszą mieć wielkość co najmniej 3,6 x 5 m, a równoległe – 3,6 x 6 m.
Parking dostępny dla osób poruszających się na wózku i z innymi niepełnosprawnościami.
Piktogram wskazuje na miejsca parkingowe dostępne dla osób poruszających się na wózku oraz osób z innymi niepełnosprawnościami.
Spot filmowy
Obejrzyj film o niepełnosprawności!
Corem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam eu turpis molestie, dictum est a, mattis tellus. Sed dignissim, metus nec fringilla accumsan, risus sem sollicitudin lacus, ut interdum tellus elit sed risus. Maecenas eget condimentum velit, sit amet feugiat lectus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Praesent auctor purus luctus enim egestas, ac scelerisque ante pulvinar. Donec ut rhoncus ex. Suspendisse ac rhoncus nisl, eu tempor urna. Curabitur vel bibendum lorem. Morbi convallis convallis diam sit amet lacinia.
To możesz robić:
Rozmawiając z osobą poruszającą się na wózku, stań w komfortowej dla obu stron odległości. W ten sposób ty nie musisz się pochylać, a osoba na wózku nie musi zadzierać głowy. Jeśli planujesz dłuższą konwersację, aby zachować równy poziom, możesz usiąść na krześle.
Zwracaj się bezpośrednio do osoby poruszającej się na wózku, a nie do osoby jej asystującej
Jeśli myślisz, że osobie poruszającej się na wózku może przydać się pomoc, zapytaj, czy jej potrzebuje. Jeśli tak, upewnij się, w jaki sposób możesz pomóc.
Tego unikaj:
Unikaj sformułowania „wózek inwalidzki”. „Inwalida” to przestarzałe i negatywne określenie osoby z niepełnosprawnością. Wystarczy powiedzieć po prostu „wózek”.
Nie traktuj osoby poruszającej się na wózku przedmiotowo, a podmiotowo. Nie mów na przykład: „wózek tutaj wjedzie”. Pamiętaj, że to nie wózek, tylko osoba, która się na nim porusza.
Wózek to przestrzeń osobista - nie dotykaj go bez pozwolenia, nie wieszaj na nim torebki czy siatki.
Nie kładź niczego na kolanach osoby poruszającej się na wózku - chyba, że o to poprosi.
Wielkopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu
- wzinr.org.pl
- +48 608 714 076
- poczta@wzinr.org.pl
- ul. Łukaszewicza 3/16, 60-725 Poznań
Fundacja Wózkowicze
- fundacjawozkowicze.pl
- +48 501 366 533
- kontakt@wozkowicze.pl
- os. Powstańców Warszawy 9/66, 61-656 Poznań
Kórnickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka”
- Stowarzyszenie Klaudynka
- +48 507 052 822
- klaudynka-info@tlen.pl
- ul. 20 października 69, 62-035 Kórnik
Stowarzyszenie Jedna Chwila
- jednachwila.com
- +48 790 767 665
- kontakt@jednachwila.com
- ul. Jagodowa 20, 62-095 Murowana Goślina
Fundacja im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
- https://podajdalej.org.pl/
- +63 211 22 19
- fundacja@podajdalej.org.pl
- ul. Południowa 2A, 62-510 Konin